KERTÉSZKEDÉS HÓNAPRÓL HÓNAPRA – OKTÓBER

GYÜMÖLCSÖSKERT

Betakarításra vár a téli alma, a téli körte, a dió, a szelíd gesztenye. A diót és a mandulát korábban karóval verték, de ezzel a módszerrel a termőrészek is letörnek. Manapság rázással ajánlatos a terméseket lepotyogtatni. A csonthéjas gyümölcsök koronaritkító metszése is esedékes- ezt különösen az őszibarack igényli.

Pótoljuk a kiszáradt, elpusztult fákat, cserjéket!

Fontos munka a mélyásás is, amelynek révén átszellőzik a talaj. Ekkor mód adódik arra, hogy a kiszórt trágyát mélyen beforgassuk a talajba. Folytassuk a gödrök megásását akkor is, ha csak tavassal szeretnénk facsemetét beleültetni.


VETEMÉNYESKERT

Ebben a hónapban jobbára a jövő évi termésért dolgozunk, azaz előkészítjük a talajt. A méltatlanul elfeledett rebarbarának legalább fél méter mélyen forgassuk át a talajt, miközben érett szarvasmarha-trágyával dúsítjuk. Ha spárgát is akarunk ültetni, úgy 60 cm mélyre kell leásnunk, és négyzetméterenként 5 kg trágyát 20-40 cm mélyen kell elterítenünk. Ezzel még nincs vége a spárgaföld elkészítésének, mert a foszfort és a káliumot is be kell dolgozni a talajba.

A fokhagymagerezdeket 2-3 cm mélyre és 30 cm sortávolságra ültessük.


Tudja-e?

Európa északkeleti részén sok nyírfaerdő található, és számos legenda köthető hozzájuk. Úgy hitték, hogy hajtásai erőt és egészséget közvetítenek, ezért csapkodták meg tavasszal a marhákat, így tartva távol a démonokat. A nyírfavessző nem hiányozhat a finn és az orosz szaunákból sem.

 


BioTipp

Szeretteink sírjára lehetőség szerint élővirágból készített koszorút tegyünk. Ha magunk készítjük, még személyesebbé tehetjük a megemlékezést. A műanyag virágból készült csokrok évtizedekig szennyezik a környezetet.

Élővirágból készített koszorú

 


VIRÁGOSKERT

A nem télálló gyökértörzseket és virághagymákat felszedjük a földből, miközben szétválogatjuk a fiókhagymákat. Ezeket külön, hidegágyba ültetjük, amely a hagymás virágok óvodájának tekinthető. Az előző hónapban földbe dugott virághagymák téli védelméről nem árt gondoskodni: szerezzünk be kókuszrostot, gyaluforgácsot vagy szalmát, amivel a keményebb fagyok előtt letakarjuk a földet. A dáliagumókról – kiemelés után – vágjuk le a szárakat. Minden gumót, hagymát tároljuk szellős, fagymentes  helyen.

 

Cikk forrása: Rédei Kertimag Zrt. 2020

Képek forrása: pxhere.com